Kancelárske potreby www.olha.sk | papier, tonery, tlačiarne
  • Neprihlásený

nákupný košík

základ dane:
0,00 €
 
DPH:
0,00 €
 
cena s DPH:
0 €
 
počet položiek:
0
 
darčeky:
-
 
 
UK flag

ONLINE PLATBY


  • sporopay
  • tatra banka tatra pay

Aký kancelárky papier?

Tento článok je pre všetkých užívateľov, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o kancelárskych papieroch, ako ich správne používať, ako spoznať kvalitu papiera a nakoniec aj o správnom skladovaní. Trh papierom je v Slovenskej republike charakterizovaný veľkou prevahou ponuky nad dopytom, nesmiernu aktivitou predajcov a nízkou informovanosťou užívateľov o druhoch, ktoré sú vhodné pre použitie v konkrétnom type kancelárskeho stroja. Pritom každý má svoje špecifiká a nároky, ktoré je potrebné pri výbere vhodného papiera poznať. Ako u každého spotrebného výrobku, existuje v papieri nepreberné množstvo rôznych druhov papiera, výrobcov, papierov pre špeciálne použitie a preto je dobré začať sa v sortimente papierov orientovať. Pokiaľ si tohto minisprievodcu pozorne prečítate, tak Vás už nikto nenachytá a Vy nebudete nakupovať drahý papier, ktorý je málo kvalitný, alebo prestanete na svoje denné tlačenie používať ten "naj" papier medzi papiermi. Nakoniec sa dozviete, čo robiť, ak máte pri tlači problémy s priechodom papiera tlačiarňou alebo kopírkou.


Delenie papiera podľa druhu tlače:

V prvom rade je dôležité vedieť, akú technológiu tlače používa Váš stroj. Vo svojej podstate je možné zo všetkých spôsobov vybrať dve najbežnejšie. A to atramentovú tlač a laserovú tlač. Kopírovacie stroje používajú technológiu rovnakú ako laserové tlačiarne a preto pre ne platia rovnaké pravidlá. Dnes už bežne rozšírená multifunkčné zariadenia tlačia atramentom alebo laserom. U atramentovej tlače sa dokument nanáša tlačovou hlavou, ktorá "nastrekuje" atrament na papier. Tu je dôležité, aby sa tento atrament nerozpíjal a preto je dobré použiť vhodný typ papiera. Atrament tiež spôsobuje rozmazávaniu textu obyčajnými zvýrazňovačmi (myslíme tým fix). Farba vo zvýrazňovači namočí už natlačený atrament a my ho pohybom hrotu po papieri rozmažeme. Laserové tlačiarne tlačia pomocou tepelnej metódy, kedy prášok z tonera sa pomocou statického náboja nalepí na papier a potom sa pri vysokej teplote fixuje do papiera. Túto tlač bežné zvýrazňovače nerozmažú a tlač zostáva vždy ostrá. U tejto technológie tlače sa papier ohrieva na vysokú teplotu a to môže mať za následok možné krútenie alebo vlnenie papiera. To môže spôsobovať jednak vlhkosť papiera (napr. zlé skladovanie) alebo nevhodný typ papiera pre obojstrannú tlač.


Delenie podľa kvality papiera

Podľa zjednodušeného delenie poznáme tri druhy papiera. V poradí od najmenej kvalitných po najkvalitnejšie a to sú "C", "B" a "A" alebo niekedy "1", "2" a "3". Každý z týchto papierov má iné odporúčané upotrebenie, hoci na obale výrobca môže uvádzať iné údaje. Tieto delenie do druhov je možné ďalej deliť do podskupín ako "B +", "A +" alebo "B-" atď. Toto znamienko ešte rozdeľuje jednotlivé papiere na lepšie a horšie v danom druhu papiera. Podstatné je ale vždy to "A", "B" alebo "C", pretože to určuje vhodné upotrebenie a bežnú cenu na trhu. Zvláštne kategórií papiera je ešte recyklovaný kancelársky papier, ktorý ale vzhľadom k zrušeniu 6% DPH na recyklované výrobky nie je zaujímavý.

Každý papier má od výrobcu svoj certifikát kvality určujúci, do ktorej kategórie kvality papier patrí. Certifikát si môžete u nás vyžiadať na 0905 32 32 33 alebo olha@olha.sk

    Kvalita "C"
    - Je vhodná do všetkých kopírovacích strojov a laserových tlačiarní. Do atramentových tlačiarní ho neodporúčame (hoci výrobcovia na obaloch označujú, že je na atramentovú tlač je možné použiť), tlač na týchto papieroch nebude až tak kvalitná a môže sa rozpíjať. Papier "C" je najlepší na jednostrannú tlač a najmä pre kancelárie, kde nemajú veľkú spotrebu papiera. Veľkou spotrebou myslíme 250 listov (pol balíka) denne alebo viac. Obvyklé je, že sa na prebale tohto papiera uvádza šípka určujúca, ktorý list sa má potlačiť ako prvý a tým ako má byť balík správne vložený do stroja. Vloženie v opačnom smere môže spôsobovať zasekávanie papiera v tlačiarni alebo kopírke. Dôvodom je technologický postup pri výrobe papiera. Každý papier pri výrobe prechádza papierenským strojom a ten ohýba papier najprv na jednu a potom na druhú stranu a pri tomto papier vysychá a chladne. Tým v papieri zostáva pnutie, ktoré sa prejaví práve pri zahriatí a priechodom cez kopírku alebo tlačiareň, kedy sa opäť v stroji ohýba. Pretože sa narezaním papiera na balíky ľahko spoja jednotlivé listy, odporúča sa prelistovať alebo prejsť rukou balík, aby sa listy oddelili. Tento papier je zvyčajne najbelšie proti ostatným kvalitám. Obsahuje veľa plnidiel, ktoré spôsobujú že tento papier veľa "práši". Napríklad belosť dodáva papiera krieda a tá ako vieme práši dosť. Preto je kvalita nízka a cena tiež. Ak vyberiete toner z laserovej tlačiarne uvidíte všade biely prášok (prach) z papiera. Ten sa potom môže nalepiť na fotovalec alebo ho môže poškriabať a pri tlači to vytvára zvislé pruhy cez papier alebo iné škvrny, ktoré sa na papieri zvisle opakujú. Tohto papiera sa predá na celom trhu cez 70% a je to najbežnejší druh, ktorý si môžete kúpiť.


    Kvalita "B"
    - Je vhodná do laserových tlačiarní, kopírok aj atramentových tlačiarní. Tento papier je kvalitnejší ako kategória "C" a odporúča sa pre obojstrannú tlač. Prašnosť tohto papiera je nižšia a preto sa vaša tlačiareň alebo kopírka nebude toľko špiniť. A tu môžete ušetriť prvé peniaze (za čistenie stroja). S týmto papierom dosiahnete menšieho opotrebenia stroja a predĺženie jeho životnosti. Tento sa odporúča pri vyššej spotrebe papiera 250 listov denne a viac. Jeho obmedzením je, že nie je vhodný do rýchlobežných strojov (60 kópií za minútu). V našej spoločnosti používame tento typ papiera a tým si predlžujeme životnosť tlačiarní a kopírok. Cena je vyššia ako u kvality "C", ale táto investícia sa oplatí.


    Kvalita "A"
    - Tento papier je špeciálne vhodný pre obojstrannú tlač pre použitie u rýchlobežných kopírok a tlačiarní a pre kvalitnú atramentovú tlač. Je z oboch strán hladený a výborne sa hodí na obojstrannú tlač. Je to papier drahší, ale výrazne kvalitný. Nebudete mať problémy so zasekávaním, rozpíjaním, prašnosťou atď. Ak tento papier potrebujete, budete o tom vyrozumení pri prvotnom zaškolenie technikom, ktorý vám novú kopírku inštaluje. V každom prípade to nie je papier pre každodennú tlač.


    Recyklované papiere
    - Sa používali hlavne vďaka svojej cene, ktorá bola vďaka nižšej DPH pri nákupe nižšia. Tento papier je pre použitie napríklad do písacieho stroja, ale do tlačiarne alebo kopírky nie je vhodný. Tento papier je veľmi prašný, často je biely ako nerecyklovaný papier, ale väčšinou je šedý.


    Farebné papiere
    - Mnoho firiem používa farebné papiere pre tlač obchodných ponúk, letákov. Kvalita sa uvádza "B". V tlačiarňach po tlači na farebné papiere je dobre vidieť, ako papier naozaj práši. Odporúčame začať používanie farebných papierov, napr. pre prichádzajúce faxy, alebo zvýraznenie Vašej obchodnej ponuky.


    Foto papiere
    - Tieto papiere sa hodia špeciálne do atramentových tlačiarní na tlač fotografií. S dnešným rozšírením digitálnej fotografie to je výborná pomôcka pre tých, ktorí si chcú sami vytlačiť svoje fotografie v kvalite akú ponúkajú fotolaby. Fotografický papier môže mať matný alebo lesklý povrch a vyrába sa v rôznych hrúbkach (od 110-300 g/m2).


    Papiere pre farebnú laserovú tlač
    - Jedná sa o špeciálne papiere pre farebné kopírovanie a farebnú laserovú tlač. Vyrába sa v hrúbke papiera od 80-250 g/m2. Tento papier je možné použiť pre obojstrannú tlač.


    Vizitkový papiere
    - Toto je zvláštny typ papierov, ktoré sú určené pre malé firmy, ktoré potrebujú vytvoriť rýchlu vizitku v malom náklade. Častý dôvod použitia je preklenutie doby, než dostanete vizitky od tlačiarov alebo začínajúci podnikateľ, ktorý nepotrebuje mať 100 vizitiek, pretože to je často minimálne množstvo, ktoré vám bežný tlačiar vytlačí. Papier je už dopredu nasekané na 10 vizitiek, ktoré možno hneď po Potlačená kontaktnými údajmi zlúpnuť z pôvodného archu a rozdávať. Povrch a pozadie týchto vizitiek sa vyrába s rôznymi motívmi, tak si môžete vybrať vizitky ladené do Vašej obľúbenej farby. Tlačiť na tento papier môžete ako atramentovou tlačiarňou, tak aj laserovú.

Vyberte si svoj papier v olhaoffice.